Arduino Nedir Ne İşe Yarar

Arduino nedir  : Arduino elektronik projeler geliştirme amacı ile kullanılan bir ekosistem veya bir platform. Bu kısım tanım açısından önemli. Arduino denildiğinde aklımıza gelen ilk şeyin arduino uno, arduino mega gibi kartlar olmaması gerekir. Arduino nedir sorusuna cevap bir ekosistem olmalıdır. Arduino ne işe yarar: bir çok projede Arduino kullanılabilir. 

Arduino nedir

Bu ekosistem sizlerinde bildiği gibi open-source kaynaklar içerir. Arduino ile elektronik projeler geliştirmek isteyen bir çok insan bu ekosisteme katkı sağlamaktadır. Arduino platformu günümüzde oldukça popüler bir hale geldi. Yazılım konusunda kendini geliştirmek isteyenler için harika bir başlangıç. Arduino programlamak her ne kadar kolay olsa da temel seviyede elektronik ve kod bilgisine sahip olunması gerekir.

Arduino ile tek başına çalışabilen projeler oluşturulabileceği gibi bilgisayar veya diğer elektronik makineler ile haberleşerek de çalıştırılabilir. Arduino’ nun bize sunduğu en büyük nimet Arduino kütüphaneleridir. Yapmak istediğimiz tüm hemen her projede Arduino kütüphanelerinden yardım alabiliriz.

Arduino’ nun bu kadar popüler olmasındaki neden ek bir donanım gerektirmeden kolayca programlanabilir olmasıdır. Ayrıcı Arduino yazılım geliştirme aracı(Arduino IDE) C++ dilinin basitleştirilmiş bir sürümünü kullanır. Türkçe ve yabancı kaynak miktarı oldukça fazladır. Yapmak istediğiniz hemen her proje hakkında bilgileri internet ortamında kolaylıkla bulabilirsiniz. Çok düşük bir ücret karşılığı bir Arduino geliştirme kartı alarak elektronik projeler geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Arduino Nedir Arduino Ne İşe Yarar

Arduino geniş bir kitleye hitap etmek amacı ile oluşturulmuştur. Hiç kodlama eğitimi almamış olanlar, mühendisler, tasarımcılar, sanatçılar, hobiciler, bilgisayar korsanları elektronik proje geliştirmede kolaylıkla Arduino kullanabilirler. Arduino ile yapılabilecek bazı projeler.

 • Robot kol projeleri
 • Uzaktan kumandalı araç-tank projeleri
 • Led, düğme, motor kontrol projeleri
 • İnternet haberleşme projeleri
 • Telefon Arduino haberleşme projeleri
 • Analog ve dijital sinyal işleme projeleri
 • Sensör kullanma ve sensörlerden gelen verilerle robot projeleri

Daha bir çok proje Arduino geliştime kartları ile yapılabilir.

Arduino Kullanmak Kolaya Kaçmak Mıdır?

Arduino kullanmak eğer elektronik ve yazılım alnında kendinizi geliştirmek istemiyorsanız, sadece elinizdeki projeyi yapmak sizler için yeterliyse kesinlikle kolaya kaçmak değildir. Arduino projelerde kolaylık sağlamak amacı ile bir çok yazılım kütüphanesini hazır olarak vermektedir.

Bu gibi durumlarda kendimize neden tekerleği iki kere icat edelim sorusunu sorabilirsiniz. Eğer siz bir mühendis değilseniz amacınız bu alanda çalışmak değilse arka planda çalışan kodları öğrenmek sizlerin inisiyatifine kalmıştır. Sizlere kimsenin kolaya kaçıyorsun, her şeyi hazır kullanıyorsun demeye hakkı YOK.

Ama eğer bir mühendislik öğrencisiyseniz ve sadece temel Arduino arayüzü ile kod yazarak projeler geliştiriyorsanız çok yanlış yoldasınız demektir. Arkada çalışan kodlar neler, çalışma mantığı neler, mikrodenetleyici çalışma mantığı daha bir çok konuda araştırıp bilgi edinmenizde fayda var.

Arduino Özellikleri Nelerdir

Arduino ekosisteminde en temel elemanlar Arduino kartları. 20′ den fazla farklı Arduino geliştirme kartı vardır. Yapılacak projenin ihtiyacına göre kart seçimi yapılır. Arduino uno en popüler arduino kartıdır. Diğer bir kaç kartın kullanım oranları da oldukça yüksektir:

 • Arduino Mega
 • Arduino Nano
 • Arduino Mini
 • Arduino Leonardo

Bu kartların neye göre seçileceği konusuna gelecek olursak. Örneğin 60 tane röle kontrol etmeniz gerekiyor. Arduino Uno kartından en fazla 18 röle kontrol edebilirsiniz çünkü 18 giriş çıkış pini var. Ama Arduino Mega kullanırsanız çok sayıda röleyi kontrol edebilirsiniz. Bir diğer örnek de Arduino Mega kartına 3 farklı bluetooth modeli bağlanabilir ancak Arduino Uno da bu sayı sadece 1 tanedir. Kullanım ihtiyaçlarına göre arduino kart seçimi yapılır.

Arduino Kartları Sağladığı Kolaylıklar

Arduino programlanırken aslında kart üzerindeki işlemci programlanmaktadır. Arduino kesinlikle bir işlemci değildir. İşlemci kartın üzerindedir ve kartın beyni burasıdır. Eğer Arduino IDE’ si ve arduinonun sağladığı kütüphaneler olmasaydı arduinoyu bu kadar kolay programlayamazdık.

Aslında biz arduino programlarken bir çok yazılım paketini hazır kullanıyoruz. Şunu hayal edelim. Arduino üzerinde bulunan işlemcinin aynısını size verdiler ve 1 adet ledi gerekli devreyi de oluşturarak yakıp söndirmeniz istenildi. Arduino kartında 4-5 satırda yazdığımız programı emin olun Arduino IDE ve kütüphaneler olmadan yazmaya çalışsak yüzlerce satır kod yazmamız gerekirdi.

Biz Arduino IDE de kütüphane ve fonksiyonlar kullanırken arka planda yüzlerce satır kod çalışıyor ancak o kısımla bizim ilgilenmemize gerek kalmıyor. Ancak işin mühendisliğini öğrenmek istiyorsanız bu kısımla ilgilenmeniz gerekir.

Arduino Kartları Üzerindeki Temel Komponentler

 1. USP: Arduino ile bilgisayar haberleşme portu. Bu port ile arduino programlaması yapılabilir. Serial haberleşme yapılabilir. Ayrıca bu USP portu ile arduino güç beslemesi yapılabilir.
 2. Güç Soketi: Arduino harici besleme soketi. 5-12 volt arası gerilim ile beslemek önerilir.
 3. GND: – kutup.
 4. 5V çıkışlı pin.
 5. 3.3V çıkışlı pin.
 6. 6 tane analog pin girişi vardır. Ayrıca bu pinler dijital giriş ve çıkış olarak da kullanılabilir.
 7. Dijital ve PWM pinleri.
 8. Dijital ve PWM pinleri.
 9. AREF pini.
 10. Reset Butonu: Arduino yazılımını en baştan başlatan resetleme butonu.
 11. Arduino’ ya güç gelip gelmediğini gösteren led.
 12. Arduino ile bilgisayar gibi makineler haberleşirken bu ledler yanıp söner.
 13. AVR mikrodenetleyici: Her arduino da en az 1 adet Atmel AVR mikrodenetleyici bulunur. Bu Arduino’ nun beynidir. Oluşturulan tüm program buraya yazılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir