InMoov Robotu Nedir

Inmoov projesi hakkında her şey.

InMoov Fransız bir abimizin robotuna verdiği isim. InMoov birebir insan boyutlarında yapay zekaya sahip bir robot. Robot henüz tamamlanmadı. Tamamen açık kaynak kodlu ve her geçen gün geliştirilmeye devam ediliyor. Yukarıdaki görselde robotun benzeyen bir halini görebilirsiniz. Benzeyen diyorum çünkü her geçen gün geliştirilmeye devam ediliyor.

İnsan boyutlarında bir robot üretmek oldukça pahalı bir iş. Üç boyutlu baskı teknolojisinin gelişmesi bu projenin ortaya çıkmasını kolaylaştırdı.

Öncelikle vermiş olduğu emeğe saygımızdan ötürü InMoov projesini başlatan Fransız Gael Langevin hakkında biraz bilgi edinelim. Kendisi heykeltıraş ve aynı zamanda tasarımcı. 25 yıldan daha uzun süredir büyük firmalar ile çalışmaktadır. InMoov kendisinin şahsen başlattığı bir proje.

Proje 2012 yılında protez el üretimi amacı ile başlamıştır.Robot dünyada ilk 3D printer ile üretilebilen açık kaynak kodlu birebir insan ölçeklerinde robottur. InMoov parçalarının tamamı 3 boyutlu yazıcılarda üretilebilir. Projeyi yapmak isteyen herkes tüm bilgilere kolayca ulaşabilmektedir.

InMoov Projesi Çizimler ve Tüm Dosyalar

InMoov projesinin kendi web sitesi bulunmaktadır. Ben burada proje hakkında tüm bilgileri paylaşabilirim. Ancak zaten ayrıntılı şekilde yapılmışı varken boş yere anlatmanın bir mantığı yok. Sadece site hakkında genel bilgi ve linkini paylaşıyorum. Bu sitede bu robotu yapmak için sizlere gereken tüm yazılım ve donanım bilgileri mevcut. Montaj aşamaları dahil her şey adım adım anlatılmış durumda.

Robot resmi web sitesi: http://inmoov.fr/

Web site Gael Langevin’ e ait. Kendisi burada geliştirmeler yaptıkça paylaşımlarda bulunuyor. Anasayfa da kendi hakkında özet bilgi var. Blog kısmında geliştirme makaleleri yer alıyor. Ayrıca siteye üye olarak siz de paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Site içerisinde bu robotu yapmak için tüm dökümanlar mevcut. 3D çizimlari ve kaynak kodları. Diğer insanların geliştirmelerine bakarak da projenize eklemeler yapabilirsiniz. Bu insansı robotun tüm kaynak kodları bu sayfada yer alıyor: http://inmoov.fr/download/

InMoov Gelecekte Ne Kadar Gelişebilir

Bu projenin gelecekte ne kadar gelişeceğini kestirmek zor. Belki bundan 50 yıl sonra çok gelişmiş bir robot halini alacak. Projenin açık kaynak kodlu olması sayesinde binlerce insan bu robot üzerinde çalışıyor. Robot her geçen gün gelişmeye devam etmektedir.

Robot resmi web sitesinde bir harita bulunmaktadır. Bu haritada dünyada bu projeyi yapan bazı insanların konumları mevcut. Ülkemizde de 3 kişinin bu projeyi geliştirdiği görülüyor. Bu kişiler kendilerini haritaya ekleyenler muhtemelen ülkemizde de daha fazla insan bu proje ile uğraşıyordur. Robot resmi web sitesinden yine bu kişilere ulaşarak da yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir