Led Nedir? Led Nasıl Çalışır?

LED Nedir : İngilizce açılımı Light Emitting Diode. Işık yayan diyot anlamına gelir. Bilinmesi ve unutulmaması gereken en temel bilgi led bir diyottur. Diyot tek yönlü akım geçiren elektronik devre elemanı. Led ışık nedir her yönüyle inceleyelim inceleyelim.

Led Nasıl Çalışır?

Led Sembolü

Led Çeşitleri

Şerit Led

RGB Led

SMD Led Nedir?

COB Led

Led Nasıl Çalışır? Led Çalışma Prensibi

LED bir kaynak ile beslenerek anot ucundan katot ucuna akım geçmesiyle ışık yayar. Eğer led bir diyotsa devrede kullandığımız diyotlar neden ışık saçmıyor? İllaki farklı bir şey var ki led ışık saçmaktadır. Peki bu fark nedir? Ledin ışık saçması için kullanılan diyotun kimyasal bir madde ile kaplanması gerekir.

Ledin rengine göre kimyasal kaplama malzemesi değişir: Alüminyum, arsenit, galyum, fosfat, indiyum, nitrit gibi kimyasallar belli oranlarda diyotun üzerine kaplanır. Böylelikle diyot istenen renkte ışık verir. Üretilen bazı ışıklar gözle görülürken bazı ışıkalar gözle görülmeyebilir. Morötesi ve kızılötesi ışılar gibi.

Led nedir led nasıl çalışır?
Led nasıl çalışır?

Yukarıdaki devre incelendiğinde elektronların hareketleri gözlemlenir. Elektronlar kimyasal malzeme kaplı diyot üzerinde ilerlerken ortaya bir enerji çıkar. Bu enerjinin etkisiyle kimyasal kaplı yüzeyden fotonlar saçılır. Led çalışma prensibi bu şekildedir.

Led lamba nasıl çalışır ve led nedir nasıl çalışır sorularını buraya kadar cevaplamış olduk. 

Led Sembolü – Led Diyot Sembolü

Led sembolü normal diyot sembolü üzerine iki adet yan çizilmiş oktan oluşur.

Led sembolü led diyot sembolü.Led sembolü led diyot sembolü.

Led Çeşitleri ve Özellikleri

Ledlerin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilik ledin kılıf tipine, boyutlarına, kullanım alanlarına ve rengine göre değişiklik gösterir. En çok gözlemlediğimiz led türü muhtemelen Arduino projelerinde de kullandığımız 5 mm’ lik leddir. Bu ledler kırmızı, mavi, sarı, mor, yeşil vb. renklerde olabilir. 

Led çeşitleri ve özellikleri
Led çeşitleri ve özellikleri.

Şerit Led Nedir?

Şerit led esnek pcb üzerine SMD ledlerin lehimlenmesi ile oluşan malzeme. Çoğunlukla 12 volt gerilim ile beslenirler. Üzerinde bulunan uygun dirençler ile ledlerden geçen akım miktarı düşürülür. Silikonlu ve silikonsuz çeşitleri vardır. Kullanışlı hoş bir üründür.

Şerit led

RGB Led Nedir?

RGB İngilizce red-green-blue kelimelerinin kısaltılmış halidir. Toplamda 3 farklı led tek bir ledde toplanmıştır. Kırmızı, yeşil ve mavi renkleri ana renklerdir ve bu renklerin birleşimi ile istenilen her renk oluşturulabilir. Şerit ledler de dahil çok yaygın kullanım alanı vardır.

RGB led

SMD Led Nedir?

SMD led bizim bildiğimiz uzun bacaklı ledlerin yerine PCB uyumlu düz lehimlenebilen ledlerdir. Kılıf tiplerine ve ihtiyaca göre çok sayıda çeşidi bulunur.

SMD led

COB Led Nedir?

COB İngilizce chip on board kelimesinin kısaltılmış halidir. Tek bir panelde çok sayıda ledin birleşmiş haline denir.

COB led 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir